en

AKTUALNOŚCI

CALL FOR PROPOSALS - TAKE PART IN ART 2019

piątek, 22 lutego 2019

Take part in fourth edition of our festival!

czytaj więcej

VIDEO ZE SPEKTAKLU "WOODPECKER"

środa, 19 grudnia 2018

Inspirowany naturą i dźwiękami lasu.

czytaj więcej
wtorek, 18 września 2018

Improwizowany "WONDERLAND" otwiera festiwal TAKE PART IN ART

 

 

Od 14 do 16 września gośćmi festiwalu TAKE PART IN ART byli artyści z holenderskiej grupy WONDERLAND COLLECTIVE - tancerze i muzycy tworzący interaktywne przedstawienia dla dzieci, przy wykorzystaniu specjalnych umiejętności i technik improwizacyjnych. 

W piątek artyści zagrali dwa spektakle dla grup żłobkowych oraz grup przedszkolnych. Performance WONDERLAND od pierwszych minut bardzo delikatnie i z niezwykłym wyczuciem "wciągał" na scenę małych widzów, a one całkiem spontanicznie i bez oporów dołączały do tancerzy. Z przedstawienia dla dzieci performance zamienił się w przedstawienie z dziećmi, oferując im przemyślaną przygodę z teatrem. 

 

W opisie WONDERLAND czytamy: "Nie ma dwóch takich samych spektakli WONDERLAND, bo też publiczność jest zawsze inna. Nie ma dwóch takich samych spektakli WONDERLAND, bo muzycy i tancerze za każdym razem inaczej się ubierają i używają innych rekwizytów." Z tym stwierdzeniem nie można się nie zgodzić. Każdy z 6 występów zagranych w sobotę i niedzielę był całkowicie innny i wyjątkowy. Rodzice mogli obserwować, jak ich dzieci, przekraczając umowną granicę pomiędzy widownią, a sceną, przeistaczały się z odbiorców w artystów. Artyści wierzą, że dziecko posiada ogromny potencjał kreatywności i komunikacji, a spontaniczna zabawa doskonale ten potencjał rozwija. 

 

Kolektyw Wonderland powstał z inicjatywy japońskiej artystki MAKIKO ITO, która od 12 lat mieszka i pracuje w Amsterdamie, i która tworząc przedstawienia WONDERLAND chce zaoferować alternatywę dla zwykłej rozrywki, skupiając się na potencjale twórczym dziecka, a nie na czynieniu z niego biernego konsumenta. 

 

"Uważamy, że spontaniczność i wyczuwanie chwili jest tym, co łączy nas z dziećmi w kwestii podejścia do tworzenia muzyki i tańca. Taniec i muzyka to zdrowy sposób dla dzieci na odnajdywanie relacji ze swoim ciałem. Zwłaszcza taniec pokazuje potencjał ekspresji i fizyczności ludzkiego ciała. Ruch i świadomość fizyczna są niezbędne do uzyskania dobrego samopoczucia i równowagi."

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszego weekendu festiwalu TAKE PART IN ART.

 

Powrót
O festiwalu TAKE PART IN ART w TVP3
czwartek, 13 września 2018

O festiwalu TAKE PART IN ART w TVP3

Z wizytą w TVP 3.